Tuz Hanı’nı Haram Etmeyin

adiyaman_2_800

Adıyaman’da 15 yıldır bir türlü çözülmeyen Tuz Hanı Projesi için 154 hak sahibiyle görüşen yetkililer yıllar sonra sorunu çözdü ve çalışmalar için en önemli sorunu aştı. Vatandaşların tek isteği bu önemli değeri çarşıyla birlikte büyük bir proje halinde değerlendirmesi.
Onlarca tarihi mirası sınırları içerisinde barındırmasına rağmen istediği turist potansiyeline bir türlü kavuşmayan Adıyaman’a yerli ve yabancı turisti çekmek için şehir merkezinde çeşitli projeleri hayata geçirmek isteyen yerel yöneticilerin 15 yıldır çözmeye çalıştığı Tuz Hanı Projesi nihayet çözüldü.
Yetkililerin girişimleri sonucunda 154 hak sahibiyle anlaşan yetkililer, 2002 yılından beri hayata geçirilmeye çalışılan ancak kamulaştırma sorunu nedeniyle 15 yıldır süren Tuz Hanı Restorasyon Projesinin en büyük engelini aşmış oldu.
Oturakçı Pazarında bulunan tarihi Tuz Hanının turizme kazandırılması için başlatılan çalışmalarla ilgili değerlendirmede bulunan vatandaşlar, Adıyaman’a gelecek olan turistlerin şehir merkezinde gidebilecekleri çok fazla yer olmadığını dile getirerek, “Yetkililerimizin gayretleri sonucunda yılan hikayesine dönen ve15 yıldır çözülmeyen Tuz Hanı sorunu nihayet çözüldü. Aslına uygun olarak restore edileceğini öğrendiğimiz Tuz Hanı, Adıyaman’a gelen yerli ve yabancı turistlerin kent merkezinde alışveriş yaparak ekonomik girdi sağlaması açısından büyük önem taşıyor. Ancak yalnızca Tuz Hanı’nın restore edilmesi turizmimize çok da fazla bir katkı sağlamaz. Eğer yetkililerimiz, yerli turisti şehir merkezine çekmek istiyorlarsa, tıpkı Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Diyarbakır ve Mardin gibi büyük turist girdisinin sağlandığı illerdeki gibi tarihi çarşılar oluşturması da gerekiyor. Bunun içinde en mantıklı çalışma Tuz Hanıyla birlikte Oturakçı Pazarı’nın da içinde olduğu büyük bir projeye imza atılmasıdır. Eğer bu alan toplu bir şekilde turizme kazandırılırsa bu halk bu yöneticileri asla unutmaz” dediler.