PAYLAŞ

AK Parti Genel Merkezince, 24 Haziran seçimlerinde büyük bir oy kaybı yaşadığı Adıyaman’da detaylı bir çalışma yapıldı ve şehirde vatandaşlarla yapılan görüşmelerde oy kaybının nedenleri belirlendi.

Her seçimde rekor kırarak AK Parti’nin kalelerinden biri olarak dikkati çeken Adıyaman’da 24 Haziran’da büyük bir oy kaybı yaşanmasının ardından Devlet Başkanı ve AK Parti Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla özel inceleme gerçekleştirildi.

Erdoğan, Türkiye genelinde kendi oyunun partisinden yüksek olduğunu tespit edilen 30 ilde, bu düşüşün ana nedenleri araştırmak için özel ekipler gönderdi ve hazırlanan raporların Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ulaştığı öğrenildi.

İddialara göre, seçmen tercihlerine daha geniş inceleme ve analiz yapılmasına karar veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, geniş kapsamlı illerde incelemeler ve analizler yaptırdı.

İlk raporlarda AK Parti’nin 7 puan gerilemesi ve Milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkmasına rağmen mevcut milletvekili sayısından 22 milletvekilini kaybetmesi ana başlıkları oluşturduğu belirtildi.

Ak Parti’li üst düzey bir yönetici; “30 ilde milletvekili listeleriyle ilgili seçmen arasında sıkıntı vardı. Özellikle seçim süresinin az olması nedeniyle parti yönetimi her zamanki yöntemlerle fazla tarama yapamadı ve yapılan mülakatlarda hızlı karar verildi. Adayların referansları da dikkate alındığında en az 30 ilde sıkıntı çıktı. Bu iller arasında Adıyaman da yer alıyordu.” dedi.

ADIYAMAN’DA YÜZDE 14 OY KAYBI YAŞANDI

AK Parti’nin Güneydoğu’daki kalelerinden biri olan Adıyaman’da yüzde 14 oy kaybı yaşanması dikkatlerden kaçmazken 24 Haziran seçimlerinde AK Parti Adıyaman’da yüzde 55,1 oy alırken Cumhurbaşkanı Erdoğan ise yüzde 67,4 oy aldı. AK Parti, 1 Kasım’da yapılan seçimlerde ise yüzde 69,1 almıştı.

Adıyaman’daki oy kaybını araştıran heyet, vatandaşlarla yaptığı birebir görüşmelerde ve araştırmalarda en önemli nedenlerinin başında siyasilerin şehirdeki yanlış atamaları olduğunu gözlemledi. Yönetici atamalarındaki tercihlerde liyakatsiz, donanımsız ve beceriksiz isimlerin kritik kurumların başına atanmasından doğan tepkilerinden Ak Parti de payına düşeni aldı.

Konuyla ilgili DURUŞ Gazetesi’nin sorularını yanıtlayan Adıyamanlılar ise her seçimde olduğu gibi yine Recep Tayyip Erdoğan’a büyük bir memnuniyetle desteklerini gösterdiklerini ancak; bu seçimde AK Parti’ye oy vermediklerini söylediler.

Adıyamandaki Ak Parti seçmenleri; “Oy vermememizin en büyük sebebi bazı siyasilerin atadığı beceriksiz, işe yaramaz, liyakatsiz ve en önemlisi de davaya karşı sadakatsiz olan koltuğu dolduramayan yöneticilerdir. Bu kişilerin etkin noktalara getirilerek kurumlarda vatandaşlara uyguladıkları keyfi davranış şekli tepkilere yol açtı. Siyasiler, kendi koyunlarını teslim etmeyecekleri bazı isimleri başımıza yönetici olarak getirilmesi kabul edilir gibi değil.
Yazık bu memlekete. Reis artık Adıyaman’da yaşananları görmeli ve gereğini yapmalı. Vatandaş olarak 24 Haziran’da mesajımızı net bir şekilde verdik” dedi.