Koçali Barajı, Hızlı Ten, Vadi Yaman yine hayallerde mi kalacak?

koçali

Koçali Barajı, Hızlı Ten, Vadi Yaman yine hayallerde mi kalacak?
2019’A RAMAK KALDI AMA…

Hükümetin yatırımlarından en az yararlanan illerin başında gelen Adıyaman’da yapılması düşünülen büyük projeler için verilen 2019 tarihine çok az bir zaman kalmasına rağmen hala ortada bir çalışma olmaması vatandaşın tepkisine neden oluyor.
Kurulduğu günden bu yana her seçimde AK Parti’ye verdiği desteğini arttıran Adıyaman’da yıllardır yapılmayan yada yapılmayı düşünülse de hep sözde kalan yatırımlar yine hayalden öteye gitmeyeceğe benziyor.
Adıyaman’ın kurtuluşu olarak görünen ve son 50 yılda 50 kez gündeme gelmesine rağmen hala adım atılmayan baraj projelerinden, Türkiye’nin dört bir yanına döşenmesine rağmen Adıyaman söz konusu olduğunda büyük tartışmalara neden olan ve kamuoyu baskısıyla proje aşamasına geldiği söylenen hızlı tren projesine ve DSİ Genel Müdürlüğü tarafından 2019 yılında bitirileceği belirtilen Eğriçay alanına yapılacak olan Vadi Yaman projesi yine onun bunun türküsüne döndü!
Eski Bakan Eroğlu söz vermişti: Koçali 2019’da hazır
19 Ağustos 2017 tarihinde çeşitli açılış ve programlara katılmak üzere Adıyaman’da gelen dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu yaptığı açıklamada tüm Adıyamanlıların yüreğine su serperek, “Koçali Barajı yıldırım hızıyla yapılacak ve 2019’da tamamlanarak hizmete girecek. Barajın tamamlanmasıyla Adıyaman’da 2060 yılına kadar su sorunu yaşanmayacak” demişti.
Yapılan açıklamanın üzerinden tam bir yıl geçmesine ve 2019 yılına sayılı günler kalmasına rağmen Koçali Barajının akıbetiyle ilgili hiçbir bilgiyi kamuoyuyla paylaşmayan yetkililer, Adıyamanlıları endişeye sevk ediyor.
Bir müjde de Aydın’dan!
Yine aynı dönemde bir açıklama yapan dönemin TBMM Başkanvekili ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Gölbaşı-Adıyaman-Kahta Hızlı Tren Hattı Etüt-Proje Yapım sözleşmesinin kısa süre içerisinde imzalanacağını müjdelemişti.
Sayın Aydın konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Adıyaman bölgesinde her alanda örnek bir il olmaya devam etmektedir. Ulaşım alanında özellikle son yıllarda hem ülkemiz, hem bölgemiz ve tabi ki ilimiz Adıyaman’da büyük gelişmeler ve değişimler yaşamıştır. Bizlerinde ciddiyet ve süreklilikle devam eden takip ve gayretlerimizin karşılık bulması da ayrıca mutluluk vericidir. Hükümetimizin adeta seferber olarak sürdürdüğü yatırımlarla, ulaşım hizmetlerinde çağ atlamaya ve gelişmiş ülke ölçeklerine doğru hızla ilerlemeye devam ediyoruz. Daha evvelden bildirdiğimiz üzere, etüt-proje ihalesi yapılan hızlı tren hattının Etüt-Proje Yapım Sözleşmesi de 16.10.2017 tarihi ile imzalanmıştır. Gölbaşı-Adıyaman-Kahta Hızlı Tren hattı Etüt-Proje İşi, yaklaşık 7,5 milyon TL’ye mal olacak ve 18 ay sürede tamamlanacak olup, süratle projenin hayata geçirilmesi için takiplerimiz ve gayretlerimiz devam edecektir. Etüt-proje yapım sözleşmesi imzalanan Gölbaşı-Adıyaman-Kahta Hızlı Tren hattı 100 kilometre uzunluğunda olup, konvansiyonel bir şekilde hem yolcu hem de yük taşıma kapasitesine sahip olacaktır” demişti.
Aydın’ın yaptığı açıklamaya göre 2019 yılının Nisan ayının 16’sında tamamlanarak hizmete başlayacak olan projenin ne aşamada olduğu konusunda bir fikri olmayan Adıyamanlılar, yetkililerden bu konuda da müjde beklemekte.
Vadi Yaman ne oldu?
2017 yılının Eylül ayında Adıyaman Belediyesi tarafından Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğüne yer teslimi yapılan ve 450 gün sürede tamamlanacağı açıklanan Vadi Yaman Projesi ile ilgili de aynı endişeleri taşıyan Adıyamanlılar, şehrin batı kısmında bulunan Eğriçay Köprüsü ile Karaali Köprüsü arasında yer alan 600 dönümlük arazi üzerine yapılacak olan projesi ile ilgili gerekli mercilerden açıklama bekliyor.
Son yapılan açıklamada, “Vadiyaman Taşkın Koruma İnşaatı’ yapım işi sözleşmesinin 5 Ağustos 2017 tarihinde imzalandığını ve DSİ yetkilileri tarafından yüklenici firmaya 9 milyon 706 bin 908 TL bedeliyle yer teslimi yapıldığını bildiklerini söyleyen duyarlı vatandaşlar, 8 Eylül 2017 tarihinde işe başladığı açıklanan yüklenici firmanın, ihale şartnamesine göre 450 günde tamamlanması yönünde anlaşılan projeyi 2 Aralık 2018 tarihinde tamamlamakla yükümlü olduğunu ancak, 3 4 aydan kısa bir süre kalmasına rağmen Vadi Yaman projesi için bir tek çivinin biler çakılmadığını dile getirdi.
Yaşanan sorunların bir an önce çözülmesini isteyen vatandaşlar, DURUŞ Gazetesi aracılığıyla, “Adıyaman’da işsizlik başta olmak üzere birçok sorun var. Bu sorunlarımıza acil çözüm bulunması gerekiyor” diyerek tepkilerini dile getirdiler.