Adıyaman Ekonomisi Can Çekişiyor!

organize-sanayi-bölgesi-5

Son yılların ekonomik anlamda en durağan günlerini geçiren Adıyaman’da Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikalar bir bir kepenk indirmeye başladı. Teşvikten umduğunu bulamayan işletmelerin kapısına kilit vurması an meselesi.
Adıyaman sanayisinin can damarı olan Adıyaman Organize Sanayi Bölgesindeki sanayiciler sefilleri oynuyor. Son yıllarda yatırımcının uğramadığı Adıyaman Organize Sanayi Bölgesi tarihinin en kara günlerini yaşıyor. Hükümet yatırımlarından yeterince faydalanamayan bahtı kapalı kentte sanayicilerde teşvikteki mağduriyetin acı faturasını ödüyor. Ne acıdır ki yanı başımızdaki Şanlıurfa’da teşvikin getirileri çok fazla. Şanlıurfalı yatırımcı elektrikte ve sigortada birçok indirimden faydalanırken Adıyamanlı yeni yatırımcı bundan faydalanacak derken mevcuttakilerde bu sıkıntılardan dolayı işletmelerini kapattı.
2004 yılında Tekstil Kümelenmesi ile Türkiye’nin ilk kümelenme oluşumunu başarı ile tamamlayan Adıyaman’da o gün başarı hikâyesi yazan sanayiciler şimdilerde can çekişiyor. Hükümetin olumsuz teşvik politikası yatırımcıları küstürürken çevre illerle rekabet edemeyen sanayiciler darboğazdan çıkamıyor. Yıllardan beri bir çivinin bile çakılmadığı Adıyaman Organize Sanayi Bölgesinde 2. OSB açılması bir yana dursun mevcut işletmeler zorla ayakta durabiliyor.
OSB’DE “YAPRAK KIMILDAMIYOR”
Adıyaman OSB’si bir zamanlar on binlerce insana ekmek kapısı oluyordu. Ancak hükümetin uyguladığı olumsuz politikalar sanayicilerimizi işlerini yürütemez duruma getirdi. Bunun sonucunda bir zamanlar tekstilde iyi bir noktada olan OSB’mizdeki fabrikalar kapandı ve OSB’miz gıda deposuna döndü. Teşvikte biz 5. bölgedeyken 100 kilometre uzağımızdaki Şanlıurfa 6. Bölgedeydi. Yetkililer keşke vakti zamanında ya Adıyaman’ı da 6. Bölgeye alsalardı ya da Şanlıurfa’yı 5. Bölgeye koysalardı bugün bu kadar tartışma yaşanmazdı. Şimdi soruyoruz! Siz yatırımcı olsanız sıra sıra uçakların inip kalktığı, teşvikte en avantajlı konumda olan, yatırımcısına sınırsız arsa tahsisi yapan Şanlıurfa’ya mı yatırım yaparsınız yoksa gelip Adıyaman’a mı yatırım yaparsınız. Adıyaman çevre illerden geri kaldı. Güneydoğu Anadolu bölgesinde büyükşehirlerin arasında sıkışıp kaldı. Şanlıurfa aldı başını gitti, Kahramanmaraş tekstilde çok iyi bir yerde, Gaziantep’i söylemeye gerek yok, Malatya kendi öz kaynaklarıyla büyüdü, Diyarbakır’a terör olayları nedeniyle hükümetin özel ilgisi var. Peki, Adıyaman’a ne var? Koca bir hiç?