Taziye Evleri Dayanışma Ruhunu Canlı Tutuyor

Adıyaman’da taziye evleri dayanışma ruhunu canlı tutuyor (3)

Adıyaman’da son yıllarda gittikçe yaygın hale gelmeye başlayan taziye evleri halkın kaynaşmasında önemli rol oynuyor.
Toplumun değişik medya organları ve çevreler tarafından yozlaştırıldığı günümüzde Adıyaman’da yaygın hale gelen taziye kültürü ile vatandaşlar arasında dayanışma ruhu ve kardeşlik duyguları pekişerek büyümeye devam ediyor.
Belediye ve hayırsever vatandaşlar tarafından şehrin farklı noktalarında ve köylerde inşa edilen taziye evleri taziye sahipleri için kolaylık sağlar iken taziye ziyaretine giden vatandaşlar içinde aynı ortamda sohbet edip tanışma ve bir arada bulunmanın farklı duygularını yaşatıyor.
Daha önceleri evler de kabul edilen taziyeler evlerin taziyeler için dar olması kadın ve erkeklerin aynı ortamda taziye kabul temek zorunda olması birçok sıkıntıya neden olmak ile beraber taziye sahipleri için günler süren taziye kabulleri de taziye sahipleri için çok ciddi maddi külfetlere neden oluyordu.
Şimdi ise ücretsiz olarak sunulan taziye evlerinde vatandaşlar üç gün boyunca taziye sahiplerini rahatlık ile ziyaret edip baş sağlığı dileklerinde bulunarak acıları paylaşmak ile taziye sahiplerinin acılarını hafifletmekte. Taziye evlerine asılan panolarda ölüm ve ahireti hatırlatan ayet ve hadislerin yazılı olması taziye yerine gelen vatandaşların biraz daha derin düşünmesine vesile olmakta. Taziye yerlerinde okunan Aşr-ı- Şerifler ile Fatihalar ise başta Peygamber efendimiz olmak üzere ölen kişilerin ruhlarına hediye edilmekte.
“Taziye kültürü güzel bir gelişmedir”
Gelişen taziye evleri kültürünün güzel bir gelişme olduğunu ve devam etmesi gerektiğini ancak bayanların rahatlık ile taziyelerini bildirecekleri taziye evlerinin azlığından şikayet eden H. Ahmet Tür isimli vatandaş taziye evleri ile ilgili olarak duygularını şöyle dile getirdi: “Adıyaman’da taziye kültürü çok iyidir. Taziyelerde en az üç gün oturulur. Bu üç gün zarfında taziye sahiplerine taziyeler iletilir, onların dertleriyle dertlenilir. Bu taziye kültürü insanlar arasındaki iletişimi sağlar. Toplumun refahı ve geleceği için taziye kültürü çok iyidir. Fakat Adıyaman bölgesinde taziye evlerinin yetersizliği biraz gündeme gelmektedir. Özellikle bayanlar için bayanların taziye yerlerinde taziyelerini sunacakları çok kısıtlıdır. Bu konuda yetkililerden taziye evlerine bir el atmalarını istiyoruz.”
“Taziye evleri dertleri paylaşma aracı oldu”
Doğu illerindeki bu uygulamanın güzel bir şey olduğunu söyleyen Mahmut Yıldırım isimli vatandaş, “Adıyaman ilimizde, daha doğrusu güneydoğu doğu illerimizde olan bu taziye kültürünün batıya göre baya bir güzel gelişmeler olduğuna hepimiz şahit olmaktayız. Bunların başında taziye yerlerinin gittikçe çoğalması elbette güzeldir. Halk olarak taziye sahiplerinin derdini sıkıntısını paylaşması ve yemek kültürünün özellikle akrabalar arasında ortaklaşa taziye sahibine destek olması ayrı bir güzelliktir. Bayanlara yer ayrılması da ayrı bir güzelliktir. O güzelliklerin daha da ziyadeleşmesi temennimizdir.” Duygularını bu şekilde dile getirdi.
“Bayanlar içinde taziye evleri ciddi anlamda düşünülmeli”
Erkeklere ait taziye evlerinin yanında bayanlar ada yönelik taziye evlerinin olması ailece taziye ziyaretlerine gelen vatandaşlar için hem bir kolaylık hem de bayanlar arasında kaynaşma sebebi olacağını dile getiren vatandaşlardan Cebrail Gülmez isimli vatandaş, “Doğu Anadolu bölgesinde ve özelliklede Adıyaman bölgesinde taziye kültürü çok yaygındır. İnsanlar arasında kaynaşma oluyor ve birbirlerinin dertleriyle dertleniyorlar. Diğer yandan taziye evlerinin olması çok iyi bir şeydir. Adıyaman da bayanlara yönelik taziye evlerinin çoğalmasını ve daha da güzel hizmetlerin yapılmasını istiyoruz” İfadelerini kullandı
“Evler taziye kabulü noktasında sıkıntı idi”
Daha önce evlerde kabul edilen taziye ziyaretlerinin sıkıntı meydana getirdiğini dile getiren Yusuf Özdaş isimli vatandaş ise duygularını şöyle dile getirdi: “Adıyaman’da taziye kültürü gerçekten güzeldir. Daha önce evlerde taziye olduğu zaman ağırlanan misafirler biraz daha ev ortamında sıkıntı olduğundan dolayı taziye evlerinin olması bir nebze olsun rahatlattı. Belediye yetkililerinden ricamız bayanlar içinde ayrı taziye yerlerinin olmasını istiyoruz. Birçok taziye evinde bayanlar için taziye yeri olmadığından dolayı taziyelerini sunamıyorlar. Genel olarak baktığımızda taziye sahiplerine taziyelerimizi sunduğumuzda bir nebzede olsa onların acılarını paylaşmış oluyoruz. Şu hususa da değinmek lazım, taziye evlerinde taziye sahiplerinin yemek yapması onlara sıkıntı veriyor. Keşke taziye sahipleri yemek işleriyle uğraşmasalar da bu işlerle belediye veya yakın çevre ilgilense de taziye sahiplerine bir yardım olsa daha iyi olacaktır.” HABER MERKEZİ