12 Yıldır Tamamlanamayan Cami Yardım Bekliyor

On iki yıldır tamamlanamayan cami yardım bekliyor (4)

On iki yıldır tamamlanamayan Karşıyaka Mezrası sakinleri camilerinin tamamlanması için hayırseverlerin yardımlarını bekliyor.
Adıyaman merkezde Büyük Kavaklı köyüne bağlı Karşıyaka Mezrasında bulunan ve bitirilme aşamasına getirilen cami için Mezra sakinleri ve Cami imamı hayırseverlere yardım çağrısında bulundu.
Büyük bir bölümü mezra sakinleri ve çevrede bulunan hayırseverlerin yardımı ile bitirilen caminin bitirilme aşamasına getirildiği ancak bazı kısımlarının eksik kalmasından dolayı tam olarak ibadete açılamayan cami taziye evi ve Kur’an kursu ile beraber küçük bir külliye şeklinde.
Camilerinin bitirilmesi için yardım çağrısında bulunan caminin İmam-hatibi Murat Beyaz, “camimizin bir takım ihtiyaçları var. Taziye evimiz var caminin alt tarafında, Kur’an Kursumuz var. Şuan taziye evinde namaz kılmak mecburiyetindeyiz. Çünkü camimizin halıları olmadığı için. Elektrik aksamında eksiklerimiz olduğu için. Avizelerimiz yok. Sıkıntı yaşıyoruz. Belki on seneden fazladır camimiz bu hale geleli. Baya bir zaman geçmiş. Hayırseverlerin desteği ile bir eser meydana getirmeye çalışmışlar. Mahallemiz biraz fakir bir kesim. Herkes elinden gelen desteği gösteriyor ama sonuç itibari ile bir yere kadar bir şey yapabildik” dedi.
“Taziyeler olunca bazen sıkıntı oluyor”
“Hayırseverlerimizin desteğine ihtiyacımız var bu konuda. Çünkü camimizin gerek halıları olsun elektrik aksamı ve avizeleri yüklü bir şey tuttuğu için bir araya getirmekte zorlanıyoruz.” Diyen Beyaz sözlerini şöyle sürdürdü: “ Bazen camimiz için yardım topluyoruz o cami için topladığımız yardım belki camimizin aylık elektrik masrafını dahi karşılayamıyor.
Aşağıda taziye evinde namaz kıldığımız için bazen taziyelerimiz oluyor taziyeler ile cami, cami, cemaat birbirine karışınca- yemektir gelen giden misafirlerdir- ister istemez sıkıntı yaşıyoruz. Bu konuda hayırseverlerimizin desteğine ihtiyacımız var. Yüce Allah inşallah bu konuda yardımını bizlerden esirgeyen tüm herkesten şimdiden razı olsun diye biz dua edelim. Hayırseverlerin yardımını bekliyoruz.”
“Camimizin abdest yerleri yok”
30 yıldır bu mezrada ikamet ettiğini söyleyen ve camiye ait derneğin yönetiminde yer alan çiftçilik ile uğraşan Mahmut Polat isimli vatandaş ise, “ Hayırseverlerin yardımı ile camimizi bu seviyeye getirdik. Bundan sonrada hayırseverlerin yardımlarını bekliyoruz. Tuvaletlerimiz yok, sergimiz(halı) yok. Camimiz ait alanın çevre düzenlemesi tamamlanmamış. Belediyeden, valilikten ve hayırseverlerden yardım bekliyoruz.” İfadelerini kullandı.
“Camimizin halıları yok”
Cami cemaatinden ve mezra sakinlerinden olan ve çiftçilik ile uğraşan Yakup Coşkun isimli vatandaş ise hayırseverlere çağrıda bulunarak, “ tuvalet, halı ve bazı başka eksiklerimiz var. Taziye yerinde namazımızı kılıyoruz. Yemek yiyoruz. Taziyelerimizi kabul ediyoruz olmuyor. Camimiz 10 yıldır devam ediyor. Halılar 50 bin lira civarında yardım edecek birileri çıkarsa çok iyi olur.
Caminin çevre düzenlemesinde de eksikliler var. Çevredekilerin maddi durumu fazla iyi değildir. Hepsi fakir kesimdir. Yine de bu seviyeye herkesin yardımları ile getirdik. Bundan sonraki kısmı için hayırseverlerin yardımlarını bekliyoruz” dedi.