PAYLAŞ

Elin Memleketinde Yürüyen Merdiven ve Asansörlü Üstgeçit…
İşte Bizim Halimiz
Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü’nün Adıyaman’a yaptığı yaya üstgeçitleri vatandaşlardan tepki çekmeye devam ediyor ancak Karayolları Bölge Müdürlüğü bu tepkilere kulak asmıyor.
Asansörsüz olarak yapılan üstgeçitler, yaşlı ve engelli vatandaşların geçişine olanak vermezken Malatya’daki üstgeçitlerin asansörlü oluşu çifte standart olarak görülüyor. Batı illerine 20 sene önce inşa edilen ‘demir yığını’ üstgeçitler Adıyaman’a geç geldi ancak yarım yamalak geldi. Karayolları yatırımları yıllarca ‘Üvey evlat’ muamelesi gören Adıyamanlılar, geç kalan yatırımları eksik alıyor. Adıyaman’ın tek ana arteri olan Atatürk Bulvarına 4 tane ‘demir yığını’ üst geçit inşa eden Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü övündüğü eserinin üstüne imzasını atmayı ihmal etmezken yapımında asansör yeri boş bırakılan üstgeçitler yıllardır öylece duruyor.
Aynı üstgeçitlerden komşu ilimiz Malatya’da da var. Malatya’da yapılan üstgeçitler Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılmış, ancak burada ‘İnsana hizmet’ unsuru dikkate alınarak asansörlü olarak yapılmış. Adıyaman’da yapılan üstgeçitler ise tamamen insanların yaşamını kolaylaştırmak yerine zorlaştırıyor. Ayrıca yine komşu ilimiz Şanlıurfa’da da yürüyen merdivenli üstgeçitler mevcut. Şimdi merak edilen soru ise hangi kurumun sorumluluğu alıp bu üstgeçitleri insanların yaşamını kolaylaştıracak hale getireceği?
Ayrıca yapılan üstgeçitlerde güvenlik sıfır derecesinde. Üstü açık olmasından dolayı kış aylarında küçük su göletleri meydana gelirken bu nedenle yürümek son derece zor. Üstgeçitlerin merdivenlerinin dik olması nedeniyle tırmanmak bir hayli zorlaşırken ulaşımı kolaylaştırmak yerine zorlaştırıyor. Sadece ‘yaptık oldu’ mantığıyla hareket eden Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü yaptığını ‘lütuf’ gibi sunarak halkı daha ne kadar kandırabilecek?
Yapılan üstgeçit hizmetlerini eleştiri yağmuruna tutan vatandaşlar, batıya yapılan hizmetlerle Adıyaman’a yapılan hizmetleri sorguladılar. Demir yığını üstgeçitlerin artık tarih olduğunu dikkat çeken vatandaşlar, “Üstgeçitler ulaşımı rahatlatıyor ancak Adıyaman’a 4 tane yapılan demir yığını üstgeçitler ne yazık ki tarih oldu. Bundan yirmi sene önce batıda görüyorduk Adıyaman’a yeni yapıldı. Kurumların hizmet etmeleri güzel ancak bizler en iyi hizmeti bekliyoruz. Yapılan üstgeçitler çağımıza uygun değil. Şehrin göbeğinde tırmanarak merdiven çıkma nerede görülmüş? Ayrıca can güvenliği de yok. Üstgeçitlerin standartlara uygun yapılmaması, basamak yükseklikleri iniş ve çıkışlarda tehlike oluştururken, üstgeçitleri kullanmak yerine araç trafiğinin hızlı aktığı Atatürk Bulvarındaki yaya geçidini kullanmak zorunda kalıyoruz. Üstgeçitler tam bir hatalar zinciri. Neresinden tutarsanız tutun sorun teşkil ediyor. Adıyamanlıya bu hizmet layık görülüyorsa yazıklar olsun” dediler.
Adıyaman’a ilk üstgeçit 82. Yıl Devlet Hastanesine önüne yapılmıştı. Daha sonra Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü tarafından Kız Meslek Lisesi ve Cumhuriyet İlköğretim Okulu önüne inşa edilen üstgeçitleri Kız İmam Hatip Lisesi ve Tıp Fakültesinin önüne yapılan üstgeçitler takip etti. Karşılıklı iki binanın bağlantısını sağlamak için yapılan ve hastaneye tedavi olmak için gelen hasta vatandaşlara hizmet verecek olan Tıp Fakültesi önündeki üstgeçit hastaneye gelenlere tam bir eziyet noktasında.