SAHABE PROJE

Sahabe Projesi Hızlandırılmalı
Türkiye’de kabri kesin olarak bilinin iki sahabeden birisi olan sahabe Hz. Safvan Bin Muattal Hazretleri için meftun bulunduğu sahabe alanında yapılan külliye ve sosyal tesis projesi yavaş ilerliyor.
Hz. Ebu Eyyub el-Ensari’den (r.a.) sonra Türkiye’de kabri kesin olarak bilinen Sahabi Safvan bin Muattal Hazretleri’nin türbesinin bulunduğu Samsat ilçesinde, içinde cami, şehitlik, kuran kursu, misafirhane ve toplantı salonlarının yer alacağı kompleksin yapım işi deyim yerindeyse kaplumbağa hızıyla ilerliyor. Adıyaman’ın en önemli projelerinden birisi olan sahabe Hz. Safvan bin Muattal (ra) Türbesi ve çevresinde yapılacak olan külliye projesine gereken önem verilmezken projenin daha yarısı bitmeden 3-4 yüklenici değiştirmesi kaynak sıkıntısını akıllara getiriyor. Zira 2013 yılında dönemin Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez tarafından temeli atılarak başlanan projede şimdiye kadar cami inşaatının kabası ancak bitirildi. 5 yılda bir arpa boyu yol alınamayan projede ödenek sıkıntısı varsa giderilmeli Adıyaman ve Samsat için inanç turizmi açısından hayati öneme sahip olan bu proje bir an önce bitirilmelidir. Kaba inşaatı bitirilen külliyenin yapım işini İstanbul Büyükşehir Belediyesi üstlenirken projenin biraz daha hızlanacağı tahmin ediliyor.
Konuyla ilgili gazetemize açıklama yapan Samsat Sahabe Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği (Sahabe Der) Başkan Yardımcısı Haşim Uçar, sahabe projesinin özelde Samsat için genelde Adıyaman için çok önemli bir proje olduğunu ve projenin sürekli el değiştirerek sürecin ağır işlemesinden yakındıklarını ifade etti. Sahabe Derneği Başkan Yardımcısı Haşim Uçar; “Yaşanan son depremle artık Samsat ilçemizin tek umudu sahabe projesi olmuştur. 7 yıldır devam eden bir proje var. Kaynak sıkıntısından dolayı sürekli el değiştirmekte ve süreç bundan dolayı çok ağır işlemektedir. Şu anda İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yine projeye kaynak sağlayacağını ve projeyi tek elden yürüteceğini ve tamamlayacağını arzu etmekteyiz. Bu sahabe projesinin tamamlanmasıyla her ne kadar yerelde Samsat ilçemiz için önemliyse genelde de Adıyaman’ımız içinde birçok anlamda fayda sağlayacağı bir yatırım olacaktır. Gelecek olan bu yatırım ile inanç turizmi hareketlenmesi ile ilçede başta istihdam olmak üzere maddi olarak bir girdi sağlamış olacak ve bu da ilçeye yenilik anlamında farklı bir vizyon kazandıracaktır” dedi