HALK EĞİTİM

Halk Eğitimi Merkezi Binası Adıyaman’a Yakışmıyor
Zaman zaman yenilenerek Adıyaman halkının hizmetine sunulan Halk Eğitimi Merkezi salonu ekonomik ömrünü tamamlamış görüntüsüyle birlikte Adıyaman’a yakışmıyor.
Zaman zaman kamuoyu gündemine gelen İl Halk Eğitimi Merkezi’nin faaliyetlerini sürdürdüğü bina yıllara meydan okuyor. Sosyo kültürel açıdan kentin en önemli kurumu olmanın yanı sıra mesleki kurslarıyla da istihdam alanı oluşturan Halk Eğitim Merkezi’nin fiziki yapısının yanı sıra estetik görüntüsüyle de vatandaşların tepkisine neden oluyor. Yıllar içerisinde bina içerisinde bazı iyileştirilmelere gidilse de istenilen kalitede hizmet veremeyen Halk Eğitim Merkezi’ özellikle şehrin merkezi konumunda bulunması cazibesini daha da önemli kılıyor. Ancak hem estetik yapısıyla hem de binanın çok eski olması yetersiz kalışı bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Daha önce de gündeme gelen deprem dayanaklı olmayan bina ile ilgili olumsuz rapor verildiği iddia edilmişti. Zaman kaybetmeden bir an önce İl Halk Eğitimi Merkezi’nin yıkılıp yerine daha kullanışlı ve şehrin siluetine uygun bir yapı inşa edilmesi gerektiğini belirten vatandaşlar yapılacak binanın mimarisiyle de Adıyaman’a ayna olması gerektiğini ifade ettiler.
Adıyaman’a sosyal ve kültürel anlamda prestij katacak olan Kültür Merkezinin olmayışı Adıyaman halkını Halk Eğitim Merkezine muhtaç ediyor. Fiziki olarak yetersiz olan, ekonomik ömrünü tamamlamış ve 10 yılda bir yenilenerek adeta göz boyamasıyla modernize edilen Halk Eğitim Merkezi, neredeyse Adıyaman’ın il oluşuyla yaşıt. Günümüz dünyasında 5 bin kişilik kongre merkezleri, sergi salonları, toplantı salonları şeklinde kompleks inşa edilirken Adıyamanlı hala yarım asırlık, kentin nüfusu 100 bin iken yapılan Halk Eğitim Merkezini kullanıyor.
Herhangi bir ücret talep etmeden, halkın hayat kalitesini yükselterek, toplumun refah düzeyini arttırmak, Hayat boyu öğrenme perspektifi içerisinde toplumun her yaş ve eğitim düzeyindeki kişilerin enerjilerini ve yaratıcılıklarını ortaya çıkaracak, temel becerilerini geliştirecek, her zaman ve her yerde uygulanabilecek yaygın eğitim programlarını gerçekleştirmek ve geliştirmek olan Halk Eğitimi Merkezi özellikle bayanların ve gençlerin uğrak merkezleri arasında yer alıyor. Çeşitli kurslarla mesleki anlamda ilgi odağı haline gelen Halk Eğitimi Merkezinin fiziki görüntüsü sefilleri oynuyor.
Sosyal ve kültürel faaliyetlere aç olan Adıyaman’da yapılacak olan modern bir kompleks belki sanata ilgi duyan gençlerin önünü açacak, kente artı bir değer katacak. İmkan verildiğinde kabiliyetli, sanata ilgi duyan kişilerin kendini göstereceği tiyatroya meraklı oyuncu adayları da bu sayede yetişecek. 50 yıl önce Adıyaman, “kültür merkezi” olarak Halk Eğitim Merkezini görürdü, halen aynı merkez, Adıyaman’ın bütün ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışıyor.
Son yıllarda Adıyaman’da tiyatro ve daha birçok sanatsal faaliyette yeni yeni yüzlere rastlanıyor. Adıyaman’da daha önce iki özel tiyatro ekibi bulunurken, o zamanın şartlarında Halk Eğitimi Merkezinde, zor şartlarda, kısıtlı imkânlarla, ses ve ışık düzeni eksikliğine rağmen hizmet ettiklerini söyleyen tiyatro oyuncuları da, bugün, gelişen çağda, Adıyaman’da bir tiyatro salonunun olmamasının, sanata verilen değeri göstermesi bakımından dikkat çekici olduğunu söylüyorlar.
Kente kazandırılması beklenen kültür merkezinde sergi salonları, kongre salonları, sinema salonları ve daha birçok kültürel ve sanatsal faaliyete açık olan dallar olmalı. Bölge illerinde ikinci, üçüncü, hatta dördüncü Kültür Merkezi yapanlar, aynı zamanda bu merkezlerden bağımsız sinema ve tiyatro salonlarıyla da halkın kültür ve sanat ihtiyacına cevap veriyor.
Adıyaman halkı ise merkeze yakın olması nedeniyle Halk Eğitimi Merkezine yoğun talebin olduğunu dile getiriyor. Halk Eğitim Merkezinin mutlaka yenilenmesi gerektiğini ifade eden vatandaşlar şunları söylediler: “Adıyaman’ımıza yakışır, çağımızın gereklerini bünyesinde barındıran bir Kültür Merkezi maalesef şehrimizde yok. Kültür Merkezinden kastımız içinde sergi salonları, kongre salonları ve daha birçok faaliyete ev sahipliği yapacak mekandır. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün salonu miadını doldurmuş durumda. Sürekli yenilemeler yapılarak modernize ediliyor ancak fiziki olarak yetersizdir. TPAO ve üniversitenin de var ancak oralarda çok faaliyet oluyor. Yani hiçbir kurumun bünyesinde olmayan bağımsız bir Kültür Merkezimiz yok. Çevre illerde kaçıncı kültür merkezi yapıldı ancak bizde bir tanesi bile henüz yapılmadı. Kültür Merkezi sosyal ve kültürel hayata bir canlılık getirecek, insanları bir arada tutacak belki de bir faaliyette kaynaştıracak. Yarım asırdır il olan kentimizde şimdiye kadar bunun olmayışı büyük bir eksikliktir. Siyasilerimiz, atanmışlarımız, seçilmişlerimiz bu iş için kolları sıvamalı Adıyaman’ımıza kültür merkezi kazandırmalıdırlar”