ANONS

Anons Sistemi Adıyaman’a Yakışmıyor

Günümüzde artık sadece kasaba ve küçük şehirlerde kullanılan belediyelerin anons sisteminin arttık kaldırılması ortak bir görüş haline geldi.
Son açıklanan verilere göre büyük yada bütün şehir olması gündemde olan, nüfusu 500 bini geçen 12 il arasında bulunan Adıyaman’da uygulamada olan bazı sistemler, şehrin büyük yada bütünşehirden çok kasaba havasında görünmesine neden oluyor.
2 ayrı nüfus kriteri üzerinde durulan sistemle ilgili olarak, 81 ilin büyükşehir ve bütünşehir olarak ikiye ayrılması için çalışma yapan AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı’nın bu projesi hayata geçecek olursa, Adıyaman’a büyükşehir olma yolu açılacak. Buna göre, nüfusu 750 bin kişinin üzerinde olan 30 kent büyükşehir statüsüne kavuşacak. AK Parti’nin üzerinde durduğu birinci formüle göre büyükşehir statüsü için 500 bin kişilik nüfus kriteri esas alınacak. Bu durumda 2016 yılı sonu itibarıyla bu kriteri geçen Adıyaman ile birlikte, Afyonkarahisar, Sivas, Tokat, Zonguldak, Elazığ, Batman, Kütahya, Ağrı, Çorum, Osmaniye ve Çanakkale büyükşehir olmaya hak kazanacak.
Adıyaman’da bir taraftan büyükşehir yada bütünşehir olma heyecanı yaşanırken diğer taraftan da hala kasabalarda yada küçük şehirlerde kullanılan anons sistemi tartışma konusu oldu. Belediye tarafından halen cenaze, ilan yada diğer duyurularda kullanılan anons sisteminin artık kaldırılması gerektiğini söyleyen Adıyamanlılar seslerini Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu’ya duyurmak istedi. Gün içerisinde yapılan anonsların artık insanları rahatsız ettiğini ve bu ilkel yönetimin çok az yer dışında kullanılmadığını söyleyen Adıyamanlılar “Adıyaman’da artık birşeylerin değişmesini istiyorsak buna küçük şeylerden başlamamız gerekiyor. Anons sistemini kaldırmak birşeyleri değiştirmenin başlangıcı olabilir. Bu konuda başkandan destek bekliyoruz” dediler.