PAYLAŞ

İYİ Parti İl Başkanı Kenan Doğan:
“Yanlış politikalar ülkeyi bugün müdafaa durumuna düşürmüştür”

İYİ Parti Adıyaman il Kongresi İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Lütfü Türkkan başkanlığında gerçekleşti. Bir düğün salonunda yapılan kongreye tek liste halinde giren İYİ Parti Adıyaman İl Başkanı Kenan Doğan tekrar başkan seçildi.
Kongreye İYİ Parti Kurucular Kurulundan GİK Üyesi hemşerimiz İşadamı Mahmut Bozkurt, İYİ Parti GİK üyesi Meral Akşener’in Başdanışmanı Çiğdem Özer, ATSO Başkanı Mustafa Uslu, OSB Başkanı Abdulkadir Çelenk, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Ziya Duranay, Adıyaman Baro Başkanı Mustafa Köroğlu, İYİ Parti İlçe başkanları, alevi dedeleri ve vatandaşlar katıldı.
Kongrede konuşan iYi Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Lütfü Türkkan, “Askerlerimiz Afrin’de teröristlere karşı ciddi mücadele ediyorlar. Ben dualarımızı gönderiyorum. Cenab-ı Allah onların yar ve yardımcısı olsun. Allah onlara güç versin. Kuvvet versin. Vatanımızı bölmek isteyenleri perişan etsin. Türkiye’nin böyle bir ortamında yeni bir parti kurmak çok zor. Ama bu parti bu milletin isteği ile kuruldu. Siyasi ihtiyaç, milletin bizzati kendisinden geldi. Bu cesurlar hareketinin içinde yer alan, bu yapıyı oluşturan, bu yapıya emek veren tüm arkadaşlarıma huzurlarınızda teşekkür ederim. Başkanımızın kadın olması ile beraber bu partinin programını yazarken sayın Meral Akşener ile birlikte bir şeye karar vermiştik. Türkiye’de gelenekselleşen partilerin kadınlar kurulu olmasın dedik, biz de kadınlar kurulu varda erkekler kurulu niye yok? Kadın ve erkeğin bir arada çalışabileceği bir kurum. İl müsibimizin bayan olması, salonu dolduranların yarısından fazlası kadın olması, ne kadar doğru bir şey yaptığımızı birkez daha gösteriyor” dedi.

- HİÇKİMSE HAYALLERİ UĞRUNA BU VATAN GENÇLERİNİ TOPRAĞA DÜŞÜRMEMELİ
Afrin’de şehit olan askerlere rahmet dileyerek konuşmasına başlayan Adıyaman İyi Parti İl Başkanı Kenan Doğan ise şöyle konuştu: “Sınırlarımızda biz rahat uyuyalım diye, bu topraklar bize vatan olsun diye canlarını veren, şehit düşen, bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ailelerine başsağlığı diliyorum. Yaralılara şifalar diliyorum. Hiç kimse hayalleri uğruna bu vatan gençlerini toprağa düşürmemeli. Öyle hayaller kurmalıyız ki şehit vermeden siyaseti iyi kullanarak, arzuladığımız sınırlara, arzuladığımız yerlere gelebilmeliyiz. Gazi Mustafa Kemal ne demişti; ‘yurtta sulh cihan da sulh’ Bunu derken kimseden korktuğu için değil, yanlış politikalar ülkeyi bugün müdafaa durumuna düşürmüştür bizim. O yanlış politikalar sonucu bizim insanlarımız mecburen topraklarımızı savunmaya gittiler. Sınırlarımızda sıkıntıya düşmeyelim diye. Allah onlardan razı olsun”

- ADIYAMAN’I BÜTÜN OLARAK KABUL EDİYORUM
İYİ Parti Kurucular Kurulundan Mahmut Bozkurt ise “Buradan AK Partiye, CHP, MHP’ye oy veren kardeşlerime seslenmek istiyorum; Adıyaman, geçmiş tarihi ile bir arada yaşamayı üzüntüsünü ve sevincini, tasasını ve kıvancını, bayramı ve cenazesini, kedi usullerine göre, kendi geleneklerine göre, çok ülkenin adeta temel taşı olan bu gelenekleri ile var etmiştir, hepte var etmek istiyor. Ben Adıyaman’ı bütün olarak kabul ediyorum. Ne siyasetin heyecanına katıldım, ne hevesine kapıldım, ne cazibesine kapıldım. Ben siyaseti hakka hizmet, halka hizmet olarak gördüm. Ülke meseleleri yanında Adıyaman’ın dağdaki çobanın dahi derdi, problemi, benim tasam olmalıdır. Bu anlayışımdan hiçbir gün taviz vermedim. Geri de durmadım. Siyaset hayatım devam ederken hiç kimseyi ayırmadım. Hiç kimseyi ötekileştirmedim. Hiç kimseyi tenkit etmedim. Hiç kimseye bana oy verdiniz mi diye sormadım. Çünkü ben ilin milletvekiliydim. Ben onların dertleri ile beraber olmak zorundaydım. Onları dinlemek zorundaydım. Siyaset böyle yapılmalı, bizim siyasi büyüklerimizden aldığımız, gördüğümüz terbiye budur. Türkiye geçmişine baktığımız zaman gelmiş geçmiş bütün siyasi liderler, seçimlerini yaparlardı. Seçim meydanlarında kozlarını paylaşırlardı. Seçim bittikten sonra ülke meselesine odaklanırlardı” şeklinde konuştu.

“DEĞERLİ MİLLETVEKİLLERİ “ADIYAMAN’DA 5′TEN BÜYÜKTÜR”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Dünya beşten büyüktür” sözünü hatırlatarak, AK Parti Adıyaman milletvekilleri Ahmet Aydın, İ. Hali Fırat, Adnan Boynukara, Salih Fırat ve HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım’ı eleştiren Mahmut Bozkurt, “Biz iktidara, cumhurbaşkanlığına talibiz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bunu siz adım adım göreceksiniz. Merak etmeyin, seçim sürecine girildiğinde bunları çok daha iyi bir şekilde göreceğiz. Biz emin adımlarla ülkemizin sıkıntılardan kurtarmak için üzerimize düşen görevi yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Şimdi Adıyaman’dayım, 2002 yılında Adıyaman’ı ve siyaseti bıraktığım da bana vekalet vermiştiniz. Benim asli görevim memleketime, ülkeme hizmet etmektir. Ben bu düşüncelerle kollarımı sıvadım. Şimdi Adıyaman’ımıza bakıyorum, Sayın Cumhurbaşkanımız “Dünya beşten büyüktür” diyor. Dünya beşten büyüktür. Amenna ve saddakna, ben de diyorum bu söylem bu doğrudur. Dünya beşten büyüktür. Emperyalist güçlerin dünyamız üzerinde oynamış olduğu oyunları hepimiz çok iyi bilmekteyiz. Bu mesele bugünün meselesi değil ama bu millet bunların hepsinin üstesinden gelmiştir. Son zamanlarda emperyalist güçlerin emellerine kavuşmak için çok daha farklı oyunlar içerisinde olduğunu biliyoruz Bunlar bizi yıldırmasın. Dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın “Dünya beşten büyüktür” sözüme katıldığım gibi ben de “Adıyaman’da beşten büyüktür” diyorum. 15 yıldır Adıyaman’da seçilen milletvekillerine soruyorum. Değerli milletvekilleri “Adıyaman’da 5′ten büyüktür” Keşke siyasete dönmeseydim. Keşke Adıyaman’ı bıraktığım gibi görebilseydim. Çünkü milletvekili olduğum dönemde komşu illerimiz Adıyaman’daki gelişmeleri yakından takip etmekteydiler. O dönemde oturan Adıyaman, koşan Adıyaman olmuştu. Ama şimdi baktığımda koşan Adıyaman maalesef oturan bir Adıyaman’a dönüşmüş. Milletvekillerine soruyorum. Üniversitemiz ne zaman kuruldu? Üniversitenin Adıyaman’da kuruması için 1995 yılında yüksekokullarımızı kurduk. Ayrıca yeni fakültelerimizi de kurduk. O günkü şartlarda Adıyaman üniversite kurulması çok zordu, çok ağır şartlar vardı. Üniversitenin kurulması için fiziki alt yapının olması gerekiyordu. Bize yeterlilik vermediler. Dolayısıyla bizim kararımız YÖK’ten döndü. 1997 yılında başbakan olan Mesut Yılmaz, Adıyaman’a geldiğinde sivil toplum örgütlerinin ve 20 bin kişinin talebi olan ilimize üniversitenin kazandırılması konusunu Mesut Yılmaz’a ilettikten sonra Yılmaz müjdeyi vermişti. Yılmaz, YÖK’ten üniversitenin ilimizde kurulması için kararın verildiğini söylemişti. Bu tarih 1997′dir. 1997 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi var mıydı? Tabii ki, yoktu. Havaalanı ne zaman yapılmıştır? Bunu da Adıyaman milletvekillerine soruyorum” şeklinde konuştu.