PAYLAŞ

Ameliyatsız Bel Ve Boyun Fıtığı Tedavisi
Bazı cerrahlar yıllarca “Ameliyat olmazsanız felç olursunuz” diyerek korkuttu ama yıllar sonra tıp camiası ‘her fıtık ameliyat edilmez’ görüşünde birleşti.
Peki kadınlar başta olmak üzere halkın yüzde 85′ini etkileyen bu kronik rahatsızlık ameliyatsız nasıl tedavi edilir?
Fizyoterapist Gazi Sarıkaya, kökleri 5000 yıl öncesine dayanan özel teknikleri, günümüz tıp bilgisiyle uygulayarak bel ve boyun fıtığını ameliyatsız tedavi ediyor.
Gazi Sarıkaya, ameliyatsız bel ve boyun fıtığı tedavisi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
Bel ve boyun fıtığı konusunda uyarılarda bulunan Sarıkaya, şunları kaydetti; “Fizyoterapi; yaralanma, hastalık, travma ya da yaşlılık gibi nedenlerle eksilme gösteren fonksiyonel hareketleri geri kazandırma amaçlı yapılan uygulamalardır. Fizyoterapist; hareket sistemi bozukluklarını düzenleyen, ağrı ve fonksiyon bozukluklarının giderilmesine yardımcı olan, hastaların günlük yaşam aktivitelerini devam ettirmeleri amacıyla uygun egzersizler, koruyucu programlar planlayacak mesleki bilgiye sahip kişilerdir. Fizik tedavide yapılan uygulamalar; elektrik akımı, çeşitli dalgalar, sıcak ya da soğuk uygulamalar, kişiye özgü egzersiz programları ve manuel terapi şeklinde sıralanabilir. Manuel terapi, bel fıtığı, boyun fıtığı, bel düzlemesi, boyun düzleşmesi, sinir sıkışmaları, omuz ağrıları, kalça ağrıları, skolyoz gibi kas iskelet sistemini ilgilendiren tüm hastalıklarda uygulanan tamamen kanıta dayalı tıp bilgileri ile yapılan uygulamalardır. Terapi el ile uygulanır ve terapide uzman kişiler tarafından uygulanması gereken özel teknikler kullanılır. Manuel terapi, ülkemizde henüz yeni bir tedavi yöntemi olsa da geçmişi hipokrata kadar dayanmaktadır. Modern tıpta yerini çoktan almıştır. Manuel terapi; hastalara daha kısa sürede iyileşme imkanı sunar. Birkaç seansta bile ağrının büyük kısmı giderilebilir. Başarı oranı oldukça yüksektir. Uygulamalarda tamamen kanıta dayalı tıp ve klinik bilgiler kullanılır. Herhangi bir ilaç kullanımı gerektirmez, tamamen doğaldır. Hiçbir yan etkisi yoktur. Genellikle ülkemizde bel fıtığı, boyun fıtığı gibi rahatsızlarda ya ilaç tedavisi kullanılıyor ya da hastalar cerrahi işleme sevk ediliyor. Bel fıtığında ameliyat özel durumlar hariç son seçenek olmalıdır. Özellikle ağrı nedeniyle ameliyat olmanın modern tıpta yeri yok. Hasta İleri derecede sinir hasarı ve kuvvet kaybı varsa ameliyata yönlendirilir. Sinir hasarı da en çok ayak düşmesi, bacaklarda kuvvet kaybı, idrar ve dışkı tutamama gibi yakınmalarla kendini gösterir. Ama unutmamak lazım her bel ,boyun fıtığı ameliyatlık vaka değildir. Manuel terapi ile ağrılarınızdan ameliyata gerek kalmadan kurtulmak mümkündür. Manuel terapi; bel fıtığı, boyun fıtığı, bel düzlemesi, boyun düzleşmesi, sinir sıkışmaları, omuz ağrıları, kalça ağrıları, skolyoz gibi rahatsızlıklarda uygulanan bir tedavi yöntemidir. Fizik tedavi alanında çalışmalar yapmak üzere 5 derneğin birleşimi ile Ankara merkezli Fizyoterapistler Federasyonu kurulmuştur. Federasyon; fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında fizyoterapistler, fizik tedavi ve rehabilitasyon lisans öğrencileri ve fizyoterapi ve rehabilitasyon lisans öğrencileri arasındaki mesleki araştırmaları geliştirmek, aralarında bilgi alışverişini sağlamak ve bu konuda çalışma yapan kişi ve kuruluşlara destek verme amacı ile kurulmuştur. Tek Amacımız ülkede ve dünyada aktif şekilde görev alarak fizik tedaviyi Türkiye genelinde en iyi noktalara çıkarmaktır.”