Turanlı’dan Çiftçilere Uyarı!

BUĞDAYDA TEHLİKE (14)

Buğdayda Büyük Tehlike!
Adıyaman’ın en önemli tarım merkezlerinden biri olan Kahta’da buğdaylar başak vermeye başlarken Kahta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Zorlu Turanlı’dan önemli uyarı geldi.
Buğdayda önemli verim kaybına neden olan böcek türlerinin görülmeye başlandığını dile getiren Turanlı “Etkili olan yağışlardan dolayı yörede ilaçlama yapamayan buğday üreticilerinin en kısa zamanda tarla şartları uygun hale gelmesi ile ilaçlamaya başlamaları gerekiyor ” dedi.
Turanlı açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi;
” İlçemiz Merkez ve köylerindeki Hububat tarlalarında özellikle, Buğday ekili alanlarda Ak başak (beyaz başak) şeklinde bir zarar söz konusu olup, .ciddi verim kayıplarına neden olacağı öngörülmektedir. Bu durum Kımıl (Aelia rostrata) zararlı böceğinden kaynaklanmaktadır. Üreticilerimizin bu nedenle metrekarede 2- 3 ergin böcek olması durumunda mücadeleye başlaması gerekmektedir. Tarlalarında Akbaşak şeklinde bir zarar durumu olan çiftçilerimizin sorunu başka bir nedene bakmaksızın (hastalık veya diğer zararlılarla) önlemelerini alması, maliyet ve çevre duyarlılığı açısından büyük önem taşımaktadır. Üreticiler tarlalarında gezerek kirli beyaz, krem rengindeki başaklarda dane tutma yoksa, boşsa, zaman geçirmeden uygulamaya girmelidir. Teşhis yapamayan üreticilerimize odamız teknik destek sağlayacaktır. Tüm çiftçilerimizi bol ve bereketli bir sezon geçirmelerini dileriz.”

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>