PAYLAŞ

Teşvik yasalarından mağdur olan Adıyaman, geçtiğimiz günlerde Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan içerisinde Adıyaman’ın yer aldığı 23 ili kapsayan Cazibe Merkezlerini dört gözle bekliyor.
Hatırlanacağı üzere bir önceki teşvik yasası bölgelere ayrılmış, Adıyaman düzenlemeyle beraber kendisine 5. bölgede yer bulmuştu. En yakın komşumuz Şanlıurfa’nın 6. Bölgede yer almasıyla birlikte pek fazla yatırımcı çekemeyen Adıyaman, yeni yatırımcı çekmek bir yana dursun mevcut yatırımcısını da koruyamayarak mağdur olmuş kentin ekonomisi dibe vurmuştu. Geçmişe bakıldığında 4325 ve 5084 sayılı teşvik yasalarıyla Adıyaman tekstil ve hazır giyim alanında büyük sükse yaparken yatırımcı altın çağını yaşamış, daha sonra yanlış teşvik ve politikalar sonucunda ise yaprak dökümü yaşamıştı.
Hükümetin bir süredir üzerinde çalıştığı Cazibe Merkezleri Programı Adıyaman gibi mağdur illeri eski günlerine kavuşturacak. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 23 ili kapsayan ve yatırımcılara çeşitli alanlarda ve sektörlerde uzun vadeli destekler sağlayacak olan Cazibe Merkezleri programı Adıyamanlı sanayicileri heyecanlandırıyor. Karar resmi gazetede yayınlandıktan sonra Adıyaman’da hangi sektörlerin destekleneceği belirlenecek.
Destek paketinin önemli olduğunu ifade eden sanayiciler; “Sayın Başbakanımız tarafından 23 ili kapsayan ve içerisinde Adıyaman’ın da olduğu Cazibe Merkezleri hakkında önemli açıklamalarda bulunmuştur. İlimizin de içerisinde yer aldığı Doğu ve Güneydoğu bölgesi için uygulanacak özel teşvik programı önemli destekler içermektedir. Uygulanacak teşvikler ile istihdam, üretim ve ihracata katkısı olacak ve artacaktır. Cazibe Merkezleri programı kapsamındaki destekler; Yatırım ve üretim destek paketi, Üretim tesisi taşıma destek paketi, çağrı merkezi destek paketi ve Veri merkezi yatırım ve Enerji destek paketi gibi çeşitli destek paketlerinden oluşmakta. Cazibe Merkezleri Programı uygulama kapsamındaki illerimizin refah seviyesini yükseltmek amacıyla başlatılan bir yatırım seferberliğidir. Program Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Mardin, Muş, Siirt, Şırnak, Şanlıurfa, Tunceli ve Van illerinde uygulanacak olup; istihdama, üretime ve ihracata yeni bir ivme kazandıracaktır. Adıyaman olarak cazibe merkezleri paketinden umutluyuz. Yeniden istihdam alanları açarak kendimize katma değer üretmeyi amaçlıyoruz” dediler.
“CAZİBE MERKEZLERİ PROGRAMINDAN KİMLER FAYDALANABİLİR?”
“Program kapsamında; imalat sanayii, çağrı merkezleri ve veri merkezi yatırımları yer almaktadır. Bu sektörlerde yapılacak yeni yatırımların yanında; imalat sanayinde; Yatırımlarını büyütmek isteyen yatırımcılar, Yarım kalmış yatırımlarını ekonomiye kazandırma arzusundaki yatırımcılar ile Diğer illerimizde faaliyet gösterirken yatırımlarını Program kapsamındaki illerimize taşıyarak bölgeye dinamizm getirecek yatırımcılar desteklerden faydalanabilecektir.”
Öte yandan Cazibe Merkezleri programının başvuralar alınmaya başlandı. İlk müracaatlar 27 Şubat 2017 yılında kapanacak. Başvurular www.kalkinma.com.tr web adresinden sistemde matbu hale getirilmiş formların doldurularak Kalkınma Ajansları Yatırım Destek ofislerine teslim edilmesi gerekiyor.

PAYLAŞ
Önceki makale
Sonraki makale