urfa

Adıyaman-Şanlıurfa arsında sürdürülen yol yapım çalışmasının ağır işlemesi tepkilere neden oluyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan olduğu dönemde, Adıyaman-Şanlıurfa bölünmüş yolu yapımını hızla başlatacaklarının söylemesine rağmen aradan geçen sürede çalışmaların kaplumbağa hızıyla ilerlemesi tepkilere neden oluyor.
Her yıl onlarca ölümlü trafik kazasının yaşandığı ve halen can almaya devam eden yolun Şanlıurfa-Bozova arası tamamlansa da bu yoldaki çökmeler trafiği rahatlatmak yerine tehlikeye düşürüyor. Adıyaman tarafında ise çalışmalar minimum seviyede ilerliyor.
Şanlıurfa-Bozova ve Bozova-Adıyaman arası olmak üzere 2 ayrı ihalesi yapılan yolun Atatürk Barajı çıkış ağzındaki Fırat Nehri Üzerindeki Köprüye kadar Şanlıurfa il sınırında bulunan yolun köprüden hemen sonrası Adıyaman il sınırında bulunuyor. Şanlıurfa kısmında bitme aşamasına gelen çalışmaların Adıyaman il sınırında halen devam ediyor olması tepki çekiyor. Adıyaman tarafındaki çalışmaların 2013 yılında ihale edildiğini söyleyen ilgililer, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen Fırat Köprüsünden Adıyaman’a kadar olan 33 kilometrelik yolun 100 milyon TL’ye mal olacağı Şanlıurfa’dan Atatürk Barajı çıkış ağzının bulunduğu Fırat Nehri üzerindeki köprüye kadar olan yaklaşık 60 kilometrelik yolun da 200 milyon TL’ye mal olacağını ancak bu işin ne zaman tam olarak biteceğini bilmediklerini söylediler.
Bu denli yüklü bir yatırımın harcanması, bu yolun bölünmüş yol olarak hizmete girmesiyle Şanlıurfa ile Adıyaman arasında ticari ve ham madde temini başta olmak üzere, Şanlıurfa Adıyaman’ın kalkınma ve gelişimine pozitif yönde etkilemesi bekleniyor.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>