Duranay’dan Yerel Esnafa Sahip Çıkılması Çağrısı

Duranay'dan Yerel Esnafa Sahip Çıkılması Çağrısı

Adıyaman Esnaf Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Ziya Duranay, yerel esnafa sahip çıkılması çağrısında bulundu.

Duranay, yaptığı açıklamada, ilçeler dahil sokak aralarına giren bu zincir marketlerden hem esnafın rahatsız olduğunu hem de kendilerinin rahatsız olduğunu ifade etti.

Esnafın bazen kendilerini aradığını aktaran Duranay, şunları kaydetti: “Bizi arıyor, bu marketlere nasıl engel olabiliriz, bunları açtırmayalım, bunlara eylem yapalım. Sıkıntı hat safhada. Kahta, Besni, Gölbaşı ilçemizde bu sıkıntılar hat safhada. Şehir merkezinde olduğu gibi. Besni esnaf odamız bu zincir marketlere karşı bir eylem yaptı. Sesini duyurmaya çalıştı. Bu konuda biz muzdarip, çok rahatsız duruma düşmüşüz. Esnafımıza artık cevap verecek durumda değiliz. Siz oda’da oturuyorsunuz, hiç mi sizin bir kanuni bir gücünüz yok? Bunları engelleme ve sınırlama, bunlar açılırken otopark yapılmalıydı. Ticaret kanunununda ticareti engelleme konusunda bir şeyimiz yok ama bunları mevzuatı değiştirerek bunların sayısını sabit kılma adına bir yatırımlar olabilirdi. Maalesef bu konuda hiçbir adım atamadık. Bir şey yapamadık. Esnafımız ile karşı kaşıya geliyoruz”

Parayı Dışarıya Götürüyorlar

Market zincilerinin il ve ilçelerdeki parayı dışarı çıkardığına dikkat çeken Duranay, “Esnafımızın sıkıntısını anlıyoruz. Bu zincir marketler illerin ilçelerin parasını toplayarak katkı sunmadan sürekli sermaye çekip götürüyor. Bu da ister istemez ekonominin il, ilçe ekonomisinin gücünü zayıflatmaktadır. Bu para sermaye ilin içinde dönerse vatandaş birbiri ile alış veriş ederse ayrı, fakat parayı sürekli bir noktada toplayıp merkezlerine göndermeleri ayrı. Bu paralar kendi ilimizde kendi ilçemizde birbirimizden alış veriş ederek bu paranın gezmesi esnafımıza daha çok yarar sağlardı. Fakat bir noktadan parayı hortum gibi çekerek başka yerlere göndermek buraların ekonomik esnaf sanatkarın ekmeğini elinden alarak bu tür konularda esnafımız zor durumda kalıyor. Bizde bu eylemleri destekliyoruz” dedi

Perakende Yasasının Çıkmasını Bekliyoruz

Esnafın perakende yasasını çıkmasını beklediklerini dile getiren Duranay, şöyle devam etti: “Bu perakende yasasının biran önce bir düzenleme yapılsaydı belki bu kadar sayıları çoğalmaz, bu kadar esnafa zarar vermez. Esnaf rahat bir nefes alır. Girdiler pahalı, kiralar yüksek. Esnafımız bundan dolayı zor durumda bağ-kur en düşük prim 560 lira olmuş, esnafımızın yüzde 75’i bunu yatıramaz hale geldi. Bazen bu iyileşmeler kanunlar çıktığında yapılandırmaya gidildiğinde esnaf gelsin, bunu yapılandırsın diye bir yapılandırma olduğunda zaten esnaf orada birikmiş bağ-kur borcu var. Hem onu yapılandırma da tahsilini verecek hem de yeni taksiti ödeyecek. Bu iki katına çıktığında esnafımız bundan dolayı gerçekten mağdur. Can suyu adı altında bu 30 bin liralık destekler devam edilmeli. Bu faizsiz kredi denildiği kredilere bu bağ-kur primleri biraz aşağı çekilmeli, bu zincir marketlere bir sınırlama getirilmeli, bu şehrin kültürünü yaşatan küçük esnafa sahip çıkmalıyız. Bu alış verişlerimizi yerel marketlerimizde yapmalıyız. Mahalle esnafımız da kendini yenilemiş hijyene dikkat eden, temizliğini yapan fiyatlarını kontrol eden bir hale geldi artık. Bu sıkıntılar biran önce giderilmeli”

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>