PAYLAŞ

Besni Osman İsot Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin “Staj Eğitimimiz Avrupa’da” isimli projesi Türkiye genelinde kabul gören 209 projeden birisi olmaya hak kazandı.

Ayrıca Besni Osman İsot Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin ilçeler bazında kabul gören tek, Adıyaman ili genelinde ise hibe almaya hak kazanan iki okuldan biri olmanın gururunu yaşadı.

Besni Osman İsot Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin “Staj Eğitimimiz Avrupa’da” projesiyle Bilişim, Elektrik- Elektronik, Makine ve Metal Teknoloji alanlarından 12.sınıfta öğrenim görmekte olan 10’ar öğrenci, 2016 yılının Nisan ayı içerisinde Almanya’nın Paderborn şehrinde iki haftalık bir uygulama eğitimi alacağı belirtildi.

Meslek bölümü öğretmenler ve refakatçilerin bu staj eğitimi süresince öğrencilerin işbaşı gözlem ve değerlendirmesini yapacağı bildirildi.

Öğrencilerin staj faaliyetini sürdürecekleri kurum Bildung&Handwerk (Eğitim ve El Sanatları) Vakfı büyük bir Alman eğitim holdingi olarak Almanya içinde ve dışında ünlü ve hukuken bağımsız eğitimin kurumlarını aynı çatı altında topladığı öğrenildi.

Okuldan yapılan açıklamada, “Paderborn Bölgesi El Sanatları Kurumu tarafından kurulmuş olan kurum 30 seneden fazla başarılı bir süreyi geride bırakmıştır. Vakıfta ve eğitim kurumlarında dünya çapında 2 bin 300 yönetici, uzman ve personel çalışmaktadır. Ayrıca yaklaşık 3 bin sözleşmeli eğitici, eğitmen, doçent ve profesör ile işbirliği yapılmaktadır” denildi.
Okul müdürü Nevzat Avşar, konu ile ilgili yapmış olduğu açıklamada, şunları kaydetti:

“Staj Eğitimimiz Avrupa’da” projesi için böylesi büyük olanaklara sahip, uluslararası alanda tanınmış bir kuruluşta ve Almanya gibi gerek sanayi gerekse teknolojik anlamda dünya devi kabul edilen bir ülkede 2 hafta boyunca eğitim almanın öğrencilerimize kazandıracağı birçok nitelik mevcuttur. Öğrencilerimiz proje bağlamında, Staj eğitimlerinin bir kısmını yurt dışında yapma şansı yakalayacaktır. Mesleki eğitimlerini farklı bir ülkenin kurumunda geliştirme fırsatı bulacaktır. Yeni bir kültüre ait özellikleri tanıyarak kişisel gelişimlerine katkı sağlayacaklardır. Bu projeyle öğretmenlerimiz, öğrencilere yeni ve farklı öğretim teknikleriyle ders anlatımı konusunda kendini geliştireceklerdir. Bunun yanı sıra, mesleki eğitim gören öğrencilerin ve okulların başarısının artmasına destek verecek, uluslararası uygulamaların öğrenilmesiyle, okulların vizyonu doğrultusunda çalışmalar yapacak ve kültürel farkındalıkları artacaktır”
PHA