2014 Yılı Destek Projeleri Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

  0
  558

  Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi projeleri ile İpekyolu Kalkınma Ajansı 2014 Yılı Mali Destek projeleri bilgilendirme toplantısı Halk Eğitim Merkezinde yapıldı.

  Düzenlenen toplantıya Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Talha Gönüllü, Vali Yarımcıları Murat Süzen, Yunus Emre Altıner, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu, kurum amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çiftçiler katıldı.

  Toplantıda Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından 2014 yılı mali destek projeleri ile ilgili bir sunum yapılarak, hazırlanacak projelerin içeriği ile ilgili katılımcılara bilgiler verildi.

  Kurumların yaptıkları sunum sonrası bir konuşma yapan Vali Mahmut Demirtaş, “2013 yılında projeler bazında gösterilen başarıların 2014’te artarak devam edilmesi temennisinde bulunarak, 2014 yılında hazırlanacak projelerin mutlaka ciddiye alınması gerekmektedir. Çünkü hazırlanan projeleri değerlendirme komisyonunda çok ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalıyoruz. Onun için hazırlanan projelerin amacı ve hedefinin çok açık olması ve kendini çok rahat ifade etmesi gerekmektedir. Bu anlamda Adıyaman’da çok ciddi sıkıntılarla karşılaşıyoruz. Onun için proje hazırlayacak vatandaşlarımız hazırlayacağı projelerinin amaç ve hedefini çok iyi tanıtsınlar. Ellerindeki donelerin çok sağlıklı olması gerekmektedir”dedi.

  Projelerdeki katkı payların önemine vurgu yapan Vali Mahmut Demirtaş, “Projeyi hazırlıyoruz. Son anda bakıyoruz ki katkı payları olmadıkları için bizim bazı projelerimizden vazgeçiliyor. Bunun örneğini hem Kırsal Kalkınma Yatırımları Projelerin de hem de İpekyolu Kalkınma Ajansı Projelerinde gördük. Dolayısıyla  proje hazırlayacak kamu ve özel sektör temsilcilerinin bu konularda duyarlı olması gerekmektedir.  Proje hazırlayacak vatandaşlarımız her konuda proje ofislerimize başvurarak bilgi alabilirler. Biz Adıyamanlı hemşerilerimizin emrindeyiz. Gerekirse ilçe ilçe, belde belde, ve köy köy dolaşarak bu projelerin öneminden bahsedeceğiz. 2013 yılı projeleri bazında başarı yılımızdı. İpekyolu Kalkınma Ajansına 2013 yılında 137 proje başvurusu yaptık. Bunun içinde 42 tane başarılı oldu. Ajansın 23 Milyon TL’lik bütçesinin yaklaşık 10 Milyon TL hibe desteğini Adıyaman aldı. Bu büyük bir başarıdır. Bu başarının  2014 yılında artarak devam edeceğini düşünüyorum”dedi.

  Daha önce hazırlanan ve komisyondan geçmeyen projelerin tekrar hazırlanmaması tavsiyesinde bulunan Vali Mahmut Demirtaş, “Vatandaşlarımıza düşen geçen yıl hazırladıkları projelerin neden komisyondan geçmediğini çok iyi düşünüp analiz ederek, eksiklikleri bulup, projelerini yenilemeleridir. Hepimizin tek amacı Adıyaman’a bir şeyler katmaktır.  Kalbimiz Adıyaman için çarpıyor. Adıyaman’ı şu an bulunduğu noktadan bir üst noktaya taşımanın heyecanı ve gayreti içerisindeyiz”dedi.

   

  destek_projeleri_3

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz