2 Bin Yıllık Nemrut Heykelleri Beyaza Büründü

  0
  107

  2 bin yıl önce Kommagene Kralı Antiochos  Theos tarafından yapılan ve dünyanın 8. Harikası olarak bilinen tarihi Nemrut Dağı beyaza büründü.

  Nemrut Dağı’ındaki heykeller kış aylarında yağan 2-3 metre karın buz tutması ve akabinde buzların erimesi sonucunda tahrip olup yok olma ile karşı karşıya kalıyor.

   

  Heykellerin çatlak kısımlarına sızan sular buza dönüşüp çözüldüğünde çatlakların büyümesine neden oluyor. Bu buzlanmadan oluşan yeni çatlaklar ile heykeller günden güne tahrip olup yok oluyor.

  2014 yılında Kültür ve Turizm  Bakanlığı ile Ortadoğu Teknik Üniversitesi arasında bir protokol imzalanarak heykellerin korunması için nano teknoloji kullanılacak ve heykellere bu teknoloji üretilen bezler giydirilip koruma altına alınacaktı.

   

  Aradan 2 yıl geçmesine rağmen heykellerin korunması için hiçbir önlem alınmadı. 1987 yılında Dünya Kültür Mirası listesine alınan ve dünyanın en yüksek açık hava müzesi olan Nemrut Dağ’ındaki heykel ve rölyefler göz göre göre yok oluyor.

  2200 metre yükseklikte bulunan ve 2014 yılında Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Federasyonu tarafından “Altın Elma” ödülü alan tarihi kümülüsteki heykellerin yok olduğunu söyleyen 40 yıllık turizmci Abdulkadir Özbek, “Nemrut Dağı bir dünya harikasıdır. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir esere rastlamak mümkün değil. 2 bin yıllık bu tarihi korumak lazım. Kışın 4-5 ay kar altında kalan bu tarihi eserler çatlayarak yok oluyor. Acil korunmaya alınmalıdır” dedi.

  Heykellerin yok oluşunu görüntülemek için Nemrut’ giden Gazeteci Haci Bozkurt, kardan kapalı olan Nemrut Dağı’nın zirvesine yürüyerek çıkmak zorunda kaldı.

   

  Karda 3 saatte dağa ulaşan Bozkurt, 2 saatte inerek gidiş-geliş 5 saat dondurucu soğukta yürüdü.

   

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz