Diş Hekimi Yıdız: “Çocuklarda Diş Sağlığı Çok Önemi”

  0
  119

  Diş Hekimi Murat Yıldız, çocuklarda diş sağlığının çok önemli olduğunu söyledi.

  Yıldız, yaptığı açıklamada, çocuklarda süt dişlerinin genel olarak ağızdan bir şekilde dökülecek diye toplum tarafından çok önemsenmediğine dikkat çekti.Bu dişlerin aslında çok çok önemli dişler olduğunun altını çizen Yıldız, şunları kaydetti:

  “Süt dişleri ağız içerisinde sonradan gelecek olan 6 yaş ve sonrası çıkacak olan daimi dişlere yer tutumu yapar. Çocuğun beslenmesi, sağlıklı gelişebilmesi için çok önemli dişlerdir ama maalesef ki bu hiçbir şekilde önem gösterilmiyor. Geçmişte beslenme şeklimizden dolayı çok daha sağlıklı süt dişleri varken, normal  dökülmesi gereken zamanda dökülmesi, süt  dişler varken günümüzde beslenme şekillerinden dolayı bu dişler erken çürümeye bağlı kalıyor”

  – ÇÜRÜK SÜT DİŞLERİ ERKEN ÇEKİLMELİ

  Çürük süt dişlerinin erkenden çekilmesi gerektiğini anlatan Yıldız, “Erken yaşta çekilmesi gerekiyor  ve bunlara bağlı olarak ta daimi dişler sürdükten sonra işte genç, yetişkin dönemlerinde, erken yaşlarda, doğal dişlerde, çapraşıklık,  bunlara bağlı olarak çürük dişler diş eti olarak problemleri ortaya çıkmakta” dedi.

  – ANNE SÜTÜ ÇOK ÖNEMLİ

  Çocuklarda anne sütünün çok önemli olduğuna işaret eden Yıldız, şöyle devam etti:

  “abiki anne sütü çok önemli. Sonuçta dişteki önemi şu kısımda, daimi dişlerinde önemi var. Süt dişlerinde anne karnında iken olan beslenme, kısmı süt dişlerinde süt dişlerinin yapısını fazla etkiliyor. Dişin mine yapısına anne sütünün tabiki ciddi anlamda faydası vardır. Anne sütünde alacağı kalsiyum içeriğiyle beraber dişin mine yapısı, dişin sertliği oluşmaktadır ama bu süt dişlerinde dediğim gibi doğum öncesinden, anne karnındayken oluşan bir durum olduğu için, daha önce olduğu için, daimi dişleri daha çok etkilemektedir. Çocuklarda ağız temizliği normalde anne sütü emerken, dişleri çıkmadan önce, anne sütü emildikten, sonra ıslak  bir tülbent yardımıyla ağzı temizlenip o ağzın temiz kalması gerekiyor. Bir şekilde çocuğa aşılanması gerekiyor”

  – DİŞ FIRÇALAMA ÖĞRETİLMESİ

  Çocuklara diş fırçalamanın öğretilmesi gerektiğinin altını çizen Yıldız, “Süt dişleri çıkmaya başladığı anda  fırça kullanması gerekmekte. Kesinlikle fırça ve macun tabi çocuklar için özel yapılmış olan, içeriği değiştirilmiş olan, macunlar vardır. Bunlardan çok küçük miktarlardan macun alıp, onunla beraber fırçalayıp, yıkanması gerekiyor. Çocuk fırçayı tutabildiği yaşa geldiği andan itibaren fırçayı çocuğa verip ayna karşısına geçmesi gerekiyor. Gerekiyorsa ayağının altına bir tabure, gerekiyorsa annesi, babası yanında duracak, onun kendini aynada görecek şekilde fırçalaması gerekiyor. Doğduğu andan itibaren ağız bakımı başlaması gerekiyor” diye konuştu.

  – ÇOCUK UYURKEN BİBERON VERİLMEZ

  Ailelere uyarıda bulunan Yıldız, şöyle dedi:

  “Öncelikle anne ve babaların çok dikkat etmesi gereken şeyler var. Çocuklarımıza  güzel, böyle sütler hazırlıyoruz, içine bal koyuyoruz, biberonu veriyoruz, güzel uyutuyoruz, çocuğumuz şişman olsun, gelişsin diye. Çok yanlış, çocuk uyurken ağzında biberon olmaması gerek. Biberonun içerisine şekerdi, suydu, baldı, bu tür şeyleri karıştırıp verdiğimizde o ağız içerisinde uyuduktan sonra kaldığı için çürüğe yol açar. Bunu daha kontrollü şekilde yapmak gerekiyor. Emzik çok fazla kullandırıyoruz. Emzik kullanımında çocuktur bir şekilde o uyutmak için vermemiz gerekiyor ama mutlaka kontrollü şekilde vermek gerekiyor. Gerektiği durumlarda verilmesi gerekiyor. Çocuklarda annelerine emmekte gelen alışkanlık oluyor. Hani emme isteği parmaklarını veriyorlar, emme alışkanlığı ciddi anlamda ilerde dişlerde problem oluşturuyor. Ön dişlerinde açıklıklar oluşturuyor. Çene yapısında ciddi anlamda bozukluk oluşuyor. Derin damak oluyor, bunları engellemek gerekiyor. Çocuk parmağını emiyorsa bir şekilde  parmağını emmekten vazgeçirmek gerekiyor. Dediğim gibi biberon olmaması gerekiyor. Emziği de sürekli kullanmaması  gerekiyor. Kesinlikle fırçalama alışkanlığı, bu fırçalama alışkanlığı nasıl kazandırırız, önce anne, baba kendisi fırçalayacak ve çocukta bunu görecek, sonuçta çocuklar belli bir yaşa kadar sadece izliyorlar. İzlediklerini yapıyorlar, onun için anne ve babalar kendileri ağız bakımlarını iyi yapacaklar ki çocuklarda daha iyi yapabilsin”

  – OKULLARDA ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ

  Okullarda çalışmalar yaptıklarını anlatan Yıldız, konuşmasını şöyle tamamladı:

  “Bunun haricinde süt dişlerinin de süt dişlerinde  daimi dişlerin geçirdiği  döneminde flori uygulaması gerekmektedir. Flori uygulaması amacı flor dış yüzeyinde daha sert bir hale gelip çürüklere karşı dirençli olmasını sağlıyor. Bunu 6 yaşından itibaren 6 – 12 yaş arasında daimi dişler çıkarken, diş çıkma zamanlarına göre diş hekimine  baş vurarak dişlere flori uygulamasında fayda vardır. Bu flor bizde uyguladığımız florlar vernik şekilde florlar oluyor. Jel şeklinde florlar okullarda kontrollü şekilde uygulanıyor. Onun haricinde bilinçlendirmek için düzenli olarak ben ve hekim arkadaşlarım okullarda çalışmalar veya uğraşıyoruz. Bu çalışmalar okulda çocuklara diş hekiminin genel olarak çok fazla korkuluyor zaten. Bu korkuyu  ortadan kaldırmayaya çalışıyoruz. Kaldırmak için bir şeyler yapmaya çalışıyoruz, okullarda sunumlar yapıyoruz, diş fırçalama eğitimleri veriyoruz. Zaten sağlık bakanlığı tarafından düzenli olarak flor uygulaması, flor vernik uygulamalar,  okullarda yapılmaktadır. Okullarda bu  yaş grubunda anne ve baba haricinde anne ve babaların, bu flor vernik uygulamaların zamanlarını takip edip ona göre gerektiğinde diş hekimlerine  başvurarak özel veya devlette hiç fark etmez diş hekimlerine başvurarak bunları yapmaları gerekiyor”

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz