18-24 Mart Yaşılara Saygı Haftası

  0
  83

  Adıyaman Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Kutlu, 18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası nedeniyle yayımladığı mesajında, ülke nüfusumuzun giderek yaşlandığına dikkat çekti.
  Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Kutlu, ortalama yaşam süresi uzarken, ülkemiz yaşlı nüfusun giderek arttığını vurguladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:
  “Bu artışın en önemli sebeplerinin başında yaşam kalitesinin artması gelmektedir. İnsan yaşamının hizmetine sunulmuş olan hizmetlerin kapsam ve kalitesinin artması ve insanların bilinç ve eğitim seviyelerinin artması ile bu hizmetlerden faydalanma oranlarının artması insan yaşamının uzamasına neden olmuştur. Gelecekte daha yaşlı bir nüfusa sahip olacak olan ülkemiz; yaşlı nüfusunun daha konforlu bir yaşam sürebilmesi için bazı standartlara sahip olmalıdır. Yapılan araştırmalara göre; yaşlı nüfusumuzun beklentilerinin başında, saygınlık, yaşam giderlerinin kolayca giderilmesi ve sağlık hizmetlerine kolay erişim gelmektedir. Günümüzde araştırmalar tüm dünyadaki yaşlıların, alıştıkları ve bir ömür geçirdikleri mekânlarda ve çevrelerinde sevdikleri ile birlikte yaşlanabilme umudu taşıdıklarını göstermektedir. Yerinde Yaşlanma konusundaki kapsamlı bilimsel çalışmaların sonuçlarına göre; yaşlı insanlar toplum içinde yaşayıp, normal bir sosyal yaşam sürdürürlerse fiziksel ve ruhsal sağlıklarını daha iyi koruyabilmekte ve yaşamdan daha fazla keyif alabilmektedirler.
  Yaşlılarımızla deneyim ve birikimlerini paylaşmalı, onların yaşama etkin bir biçimde katılmalarına imkân sağlamalı, toplum için ne kadar değerli olduklarını anlamalarını ve yaşama sevinçlerini kaybetmemelerini sağlamalıyız. Bu, toplumumuzun saygın bireyleri olan yaşlılarımıza karşı ortak sorumluluğumuzdur. Yaşlılarımız geçmişten günümüze uzanan ve geleceğimizi aydınlatacak olan ışık kaynaklarımızdır. Sağlıkla yaşlanalım temennisi ile tüm büyüklerimizin ‘Yaşlılar Haftasını’ kutluyor, yaşama sevinçlerinin artarak huzurlu ve sağlıklı bir şekilde devam etmesini diliyor, saygılar sunuyorum.”

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz