17. Eğitim Bayramı Besni’de Törenlerle Kutlanıyor

  0
  82

  Adıyaman’ın Besni ilçesinde Besni Kaymakamlığı ve Besni Eğitim Vakfı tarafından organize edilen “17. Eğitim Bayramı” Atatürk Anıtına çelenk koyma, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.

  Töreninin ardından Mehmet Erdemoğlu parkında Ressam Abdulkadir Göğüş’ün resim sergisinin ve yöresel ürünlerin sergisinin açılışı yapıldı.

  Besni Kaymakamlığı önünde başlayan kortej ve bayrak yürüyüşü uzay çatı önünde son buldu. Yürüyüşe Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Besni Kaymakamı Çağlayan Kaya, Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, İlçe Jandarma Komutanı Mustafa Baş, Besni Eğitim Vakfı Başkanı Hasan Doğan, Besnili dernekler, sivil toplum kuruluşları, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
  17. Eğitim Bayramı etkinlikleri çerçevesinde konuşma yapan  Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, “Bilim ve teknolojinin baş döndüren bir hızla yayıldığı günümüz dünyasında gelişmelere ayak uydurabilmek, maddi manevi doyuma ulaşabilmek, dünya ya daha geniş bir pencereden bakabilmek ve analitik düşünüp fikirler üretebilmek ancak eğitimle mümkündür. Bir toplumun gelişmişlik düzeyi o toplumun eğitim düzeyiyle birebir ilişkilidir.
  Bilimde, sanatta, kültürde, ekonomide ve akla gelebilecek her alanda öne geçmek isteyen bir toplum formal yada informal, örgün ya da yaygın, hangi yöntemle olursa olsun mutlaka bireylerin eğitim ihtiyaçları karşılanmalıdır.” Dedi.

  Adıyaman Vali Mahmut Demirtaş’tan sonra konuşan Besni Kaymakamı Çağlayan Kaya ise Besni’de her yıl kutlanan Eğitim Bayramı’nın Besni eğitimi açısından son derece önemli olduğunu ifade ederek, “Bu nedenle imkânlarımızın büyük bir bölümünü eğitime ayırarak gerek Adıyaman, gerekse Türkiye’de adından söz ettirebilecek projelere imza atmak en büyük hedefimizdir.
  16 yıldır aralıksız kutlanan ve bu yıl 17.si düzenlenen eğitim bayramı ve bundan sonraki bayramlarımızda eğitim sorunlarının konuşulduğu, çözüm odaklı stratejilerin konuşulduğu, okul açılışlarının peş peşe geldiği şölenlere dönüştürmek için canla başla ekip ruhuyla çalışacağız.” diye konuştu.

  Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu ise “Besni’nin fıstığına Gaziantep sahip çıkıyor, üzümü Gölbaşı almaya çalışıyor. Çok şükür ki eğitime sahip çıkan olmadı. Eğitim Besnililerin öz malı, Türkiye’de Eğitim Bayramı yapan tek yer Besni, bu bakımdan eğitime verdiği katkılarından dolayı bütün Besnililere teşekkür ediyorum.” Dedi.

  17. Eğitim bayramını ülkede yaşanan terör olayları nedeniyle buruk kutladıklarını ifade eden Besni Eğitim Vakfı Başkanı Hasan Doğan, bu sebepten dolayı da programdaki konser ve eğlence etkinliklerini iptal ettiklerini söyledi.
  Doğan, Eğitimin ülkenin gelişmesi, kalkınması ve bireylerin yaşam kalitesinin artırılmasında en önemli araçlardan birisin olduğunu vurguladı.
  Eğitim Bayramı açılış konuşmalarının ardından katılımcılar diğer etkinliklere katılmak üzere program alanından ayrıldılar.

  PHA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz