• Dr.M.Murtaza Yetiş Diyarbakır İzlenimlerini Anlattı

  0
  1111

  Hafta sonu Başbakan Erdoğan’ın  Diyarbakır ziyaretine katılan AK Parti Adıyaman Milletvekili Dr.M.Murtaza Yetiş, “Süreçle ilgili belli bir kesimin  tüm olumsuz açıklamalarına  rağmen Diyarbakır meydanını dolduran on binler bu gezide  bütün örgütsel yaklaşımlar iflas etmiştir diye haykırdı. Bölge halkı ERDOĞAN’a sürecin doğru olduğunu, buna onay verdiğini, süreci başarıyla sonuçlandıracağına inandığını hal diliyle söyledi” dedi.

  Barzani ile birlikte bölge insanının derin Kürt hafızasıyla buluşturulduğunu söyleyen Yetiş, sistem mağduru ve mazlumu olan Şiwan Perver’in Diyarbakır’a gelmesinin daimi barış umutlarını artırdığını ifade etti. “Diyarbekir Yeni Türkiye ile birlikte bölgeyi de inşa ediyor” vurgusu yapan  Yetiş şunları söyledi. “‘Yeni Türkiye’ söylemi bu ülkede yaşayan halklar için ne kadar heyecan veriyorsa, etnik, mezhebi, dinsel farklılıkların anafora dönüştürdüğü ve yıllardır bu anaforda istikametini şaşıran, nesillerini kaybeden el-Cezire ve İslam coğrafyası için de aynı heyecanı veriyor. ‘Yeni Türkiye’ inşasının ‘Yeni el-Cezire’ye ve İslam coğrafyasının inşasına evrilmesi, ‘Diyarbekir Buluşması’yla ete kemiğe bürünüyor. Coğrafyanın hafızası canlanıyor, derinliği ortaya çıkıyor.

  Halkın süreçle ilgili statünün adını koyduğunu2 (2) belirten Yetiş, “Kardeşlik, barış, adalet, özgürlük kavramları her kesimin ortak talebi olarak dillerde pelesenk. Ancak bu kavramlar; çocuğunu kaybeden bir anne için acıyı, hayatını vatanından uzakta yaşamak zorunda kalan için hasreti, ülkenin birlik beraberliğini arzu edenler için gerekliliği, ülkeyi yönetenler için bir zorunluluğu ifade ederken PKK için sadece örgütsel çıkara karşılık gelmektedir. Çözüm sürecinin zaman zaman tıkanıklık düzeyine varan daralmalarının özünde barış, adalet, özgürlük talepleri değil, bu taleplerin ardına gizlenmiş; Örgütün tahkimi ve Kürt halkının tek temsilcisi olarak muhataplığının tescili stratejisi yatmaktadır. Israrlı statü taleplerinin de bölgenin altın tepsi içinde Örgüte teslim edilmesinden başka bir anlama gelmediğini herkes biliyor. Barzani gibi çeşitli ülkelere dağı(tı)lmış Kürtler arasında saygınlığı ve liderliği tartışma götürmez birinin, Kemalizmin hem Türk versiyonu hem de Kürt versiyonunun mağduriyetini yaşamış Şivan Perver’i yanına alarak bölgenin kalbi Diyarbekir’e gelmesi ve toplumda hüsn-ü kabul görmesi çok önemli siyasal gelişmeleri tetikleyecektir. Kürt siyasal yapılarının çeşitlenmesi, orta sınıf, kentli, ideolojik bagajlardan uzak, ortalama bir Kürt’e hitap eden ve ideolojilerin yakıcı sıcaklığını minimize etmiş yeni bir talep dili ile mesaj vermeye çalışan yeni siyasal yapıların ortaya çıkışı sürpriz olmayacaktır. Diyarbekir Buluşması, toplumun taleplerinin Örgütsel strateji ve taktiklerden arınarak arı duru haliyle kendisini ortaya koymasını sağlamıştır: Eşitlik ve adalet temeline dayalı kardeşçe yaşam! Talep de statü de işte bu!”dedi.

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz